Typ

0
162

Toplum Yararına Programı olarak bilinen TYP kamu kurumları ile İŞKUR arasında yapılan sözleşmeler gereği personel alımını ifade etmektedir. Ülkemizde işsizlik oranı ciddi bir seviyede yer almaktadır. İşsizlik oranlarının düşürülmesi amacı ile kamu kurumları yüklenici konumunda olarak işsiz kişilere kısa sürede olsa aktif bir iş hayatı sunulması sağlanmaktadır.

TYP kapsamında personel alımının pek çok amacı bulunmaktadır. Özellikle eğitim seviyeleri daha düşük olan, belirli bir mesleğe sahip olmayan yani istihdamı zor olan kişilere iş imkanı sunulması öncelikli amaçlardandır. Ayrıca aktif olarak çalışma hayatında bulunmayan insanların disiplinden yoksun olduğu görülmektedir. Çalışma ve iş ahlakının diri tutulması ve disiplin sürecinin devam etmesi amacı ile dezavantajlı olarak kabul edilecek kişilerin belirli sürelerde iş hayatına katılması sağlanmaktadır.

Toplum Yararına Programı kapsamında maksimum 9 aylık çalışma süreleri bulunmaktadır. Haftada 45 saat olarak çalışma hayatlarına katılırlar. Bu durum İş Kanunu’nda açıkça belirtilmiştir. 9 aylık çalışma süresi sona erdikten sonra personel farklı bir Toplum Yararı Programına katılım sağlayabilir. Çalışma süresi boyunca istihdam edilecek olan personel ücretsiz bir şekilde maksimum 2 hafta izin alabilir. Bunun dışında işinin başında olması zorunludur.

TYP kapsamında istihdam edilecek olan adaylarda aranan şartlar aşağıdaki gibidir;

18 yaşını tamamlamış olmak
Açık öğretim ya da açık lise dışında herhangi bir kurumda aktif olarak öğrenci olmamak
Emeklilik ya da malulluk aylıklarından yararlanmıyor olmak
İŞKUR ‘a kayıtlı olmak ve iş arama durumunun aktif olmasıdır.

Toplum Yararına Programı kapsamında 3 farklı şekilde personel istihdamı sağlanmaktadır. İlan edilen tarihlerde başvurularını yapan adaylar liste, noter kurası ya da %20 liste, %80 kura yöntemi ile işe alınmaktadır. Şu an için alınan personelin maaş durumu asgari ücrettir.

Vadi ve dere ıslahı, park düzenleme, ağaç dikimi, çevre düzenlemesi, çevre temizliği, temizlik işleri, bakım onarım, erozyon engelleme, özel güvenlik gibi konularda personel alımı yapılmaktadır. Şartları sağlıyorsanız İŞKUR e şube üzerinden şehirlere göre yapılacak personel alımları hakkında bilgi sahibi olabilir ve başvurunuzu yapabilirsiniz.

özel güvenlik haber sitesi olan www.ozelguvenlik.web.tr Typ güvenlik görevlileri ve tüm sektör içi çalışanları için kurulmuştur

özel güvenlik

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here