Typ güvenlik 2019

1
90

Typ güvenlik 2019

TYP nedir?

TYP alımları nasıldır?

TYP başvuruları nasıldır?

gibi soruların cevaplarını vererek içeriğimize başlayalım. Uzun ismi ile Toplum Yararına Programı ülkemizde kamu kurumları ile İŞKUR İl Müdürlükleri arasında yapılan protokol neticesinde süreli olarak kamuya personel alınmasını ifade etmektedir. Belediyeler, Tarım ve Orman Müdürlükleri, Milli Eğitim Müdürlükleri gibi pek çok kurum bünyesinde istihdam etmek üzere geçici süreliğine anlaşmalar yapmaktadır.

Yine bu kurumlarda istihdam edilmek üzere TYP güvenlik personeli de işe alınmaktadır. Bu personel kadrosuzdur ve çalışma sürelerinin maksimum 10 ay olduğu göze çarpmaktadır. 10 ay sonunda sözleşme sona ermektedir. Ancak sözleşmelerin daha kısa süreli olduğu da görülebilmektedir. Toplum Yararına Programı kapsamında kamu kurumlarında İŞKUR vasıtası ile istihdam edilen personellerin işe giriş başvuruları da yine İŞKUR’a yapılmaktadır.

TYP güvenlik personeli olmak isteyen adayların öncelikle İŞKUR e şube sayfasına kullanıcı adı ve şifreleri ile giriş yaptırmaları gerekmektedir. Daha sonra istihdam penceresi üzerinden Toplum Yararına Programlar bölümüne tıklanmalıdır. Burada açılan forma arama yapmak istediğiniz ili yazınız. Listeleme yaptığınızda ilinizde yapılan TYP alımlarına dair detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Daha sonra bu ilanlara başvur seçeneğini tıklayarak kolayca başvurabilirsiniz. Ancak ilanlara ulaşamıyorsanız İŞKUR il müdürlüklerine giderek size atanmış olan meslek danışmanı ile görüşebilirsiniz. Meslek danışmanınız sizin adınıza başvuru sağlayacaktır. Daha sonra belirlenen tarihlerde mülakat yapılacaktır. Mülakata katılımınız sonrası iş başı yapabilirsiniz.

5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun

kapsamında bu türden alım yapılacak olan kişiler ile ilgili detaylı bilgi ele alınmamaktadır. Ancak kanunda değişiklik yapılmasına dair sunulan kanun tasarısı kabul edilirse typ güvenlik personelinin de kadroya alınması ile ilgili gelişmeler yaşanacaktır. Şu an için sivil toplum kuruluşları tarafından bu konu ile ilgili yapılan eylemler bulunmaktadır. STK’lar seslerini duyurmak için mücadele etmektedir.
Özel güvenlik görevlisi personeli ise bu konuda daha fazla hakka kavuşmak istemektedir. Genel olarak okullarda görevlendirilen özel güvenlik personeli okulların giriş çıkışlarına hakim olduklarını iddia ettiğinden kadrolu bir şekilde görevlerine devam etmek istemektedir. Bu konu hakkında gözler meclistedir. Kadroya alımlar hakkında flaş gelişmeleri sitemiz üzerinden duyurmaya devam edeceğiz.

özel güvenlik

1 YORUM

  1. 10 yil calistim ozellesen seker fab cikarttilar koruma Guvenlk onlisns mznym yaşim 43 iki cocugum var eşim cslismiyo TYp okul guvenlik haziran 28 sin bitiyo ne yapacagiz biz işsiz kalacagiz ailemi nesil gecindirecegim iş gaygizi psikolojimi bozuyo. Hic olmazsabu okulda bari sureklilik verseler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here