Ögg Haber

Sürekli işçi zam ne kadar olacak temmuz ayında ?

Taşeron İşçi (sürekli işçi zam)  – Hükumet emekliye ikramiye müjdesinin sonrasında 3.5 milyon kamu çalışanının yüzünü güldürecek reform niteliğinde adımlar atmaya hazırlanıyor.

Kadroya geçen 4/D statüsündeki işçilere enflasyon farkı ödemesi uygulanacağı duyuruldu. Yüksek  Hakem Heyetinin aldığı karara göre ise kamudaki taşeron işçilere 2020 ekim; mahalli yönetimlerdeki taşeron işçilere de 2020 haziran ayına kadar her 6 ayda tek yüzde 4 oranında zam yapılacak.

İkinci görüş yazısında ise daimi işçi kadrosuna geçirilen işçilerin ücretlerinin kadroya alınırken işçiyle yönetim arasında imzalanan iş sözleşmesine göre belirlenmesi gerektiği ifade edildi. Kadroya geçirilen işçilerle alakalı süreçte en ehemmiyetli konulardan birisi olan taşeron işçilerine aylık zammı ile ilgili Ocak ayında bütün kesimler zam alırken kadroya geçen taşeron işçilerin vaziyeti merak edilmişti.

KHK ile kadroya geçirilen taşeron işçilere 2019 Ocak ayında toplu sözleşmeye göre yapılacak zamlardan faydalandı.  Yıllardır süren sancılı proses nihayetinde kadro istekleri gerçekleşen taşeron işçiler nihayetinde kadroya alınarak 4/D statüsüne kavuşan taşeron işçiler kavuştukları bu yeni statüde külüstür düzenden değişik olarak kazanımlar elde etmektedir.

Bunlardan en ehemmiyetlisi de maaşlarına yapılacak zamlardır. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, minimum ücret artışını taşeron işçilere yansıtıp yansıtmayacaklarını soran belediyelere iki değişik görüş verdi.
İlk görüş yazısında, kadroya alınan taşeron işçilerin 1 Ocak 2018 tarihindeki çıplak ücretlerinin asal alınacağı, minimum ücretle olan bağlarının koptuğu kaydedildi.

İzin müddetleri uzatılacak, tek ileri seneye devredilebilecek. Taşeron düzenlemesi ile geçici eleman statüsünden (4C) 4B’ye geçen personelin aylık takviminde de denklem sağlanıyor. Yansıma olayına gelince 400 tl civarındaki zammın bütün taşeron olarak gayret gösteren arkadaşlarımıza yansıyacaktır.

 TÜİK bilgilerine göre, 2019 Ocak ayında enflasyon yüzde 1,06, Şubat ayında yüzde 0,16, Mart ayında yüzde 1,03, Nisan ayında yüzde 1,69, Mayıs ayında yüzde 0,95, Haziran ayında da yüzde 0,03 arttı. 6 maaş toplam enflasyon yüzde 5,01 oldu.

özel güvenlik

özel güvenlik haber

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı