Özel Güvenlik Sınavı

0
31

Özel Güvenlik Sınavı

Özel güvenlik kimliği sahibi olabilmek ve bu alanda istihdam edilebilmek için Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Daire Başkanlığı tarafından yapılan sınavlara girmek gerekmektedir. Özel güvenlik sınavı adı verilen bu sınavlar özellikle son yıllarda personel ihtiyacının artması ile birlikte yılda 6 kez yapılmaktadır.

Sınav duyuları yine Özel Güvenlik Daire Başkanlığı internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. Sınav ilanı yayınlandığında geçerli olan başvuru tarihleri arasında sınav ücreti mukabilinde sınava katılabilirsiniz. Adaylar tarafından sınavın nasıl yapıldığı, kaç soru sorulduğu ve soruların zorluk derecesi merak edilmektedir.

Özel güvenlik sınavı 100 sorudan oluşmaktadır. Adaylar kurslara katılarak almış oldukları temel eğitimler ile ilgili sınava tabi tutulurlar. Sertifika almak için derslere katılım zorunluluğu bulunmaktadır. Yani sınav zor değildir. Kursta görmüş olduğunuz dersler ile ilgili soru yönetilmektedir. Silahlı ve silahsız güvenlik görevlilerinin tamamı bu sorular ile karşılaşırlar. Silahlı güvenlik görevlisi olmak isteyen adaylara 25 soru daha yönetilir. Bu sorular da silah bilgisine yöneliktir.

Adayların sınavlarda başarılı olarak kabul edilebilmesi için 60 puan almaları gerekiyor. Şayet 60 puan alamazsanız daha sonra yapılacak olan sınavlara katılım hakkı elde edebilirsiniz. Sınavdan iyi bir puan almanız önemlidir. Çünkü bazı işverenlerin talep ettikleri kriterler arasında bu sınav puanları da bulunmaktadır.

Özel güvenlik sınavı 2019 yılı takvimi aşağıdaki gibidir;

  1. Temel Eğitim Sınavı: 21 Nisan 2019 Pazar
  2. Temel Eğitim Sınavı: 23 Haziran 2019 Pazar
  3. Temel Eğitim Sınavı: 25 Haziran 2019 Pazar
  4. Temel Eğitim Sınavı: 20 Ekim 2019 Pazar
  5. Temel Eğitim Sınavı: 8 Aralık 2019 Pazar

Ayrıca bu tarihlerde sadece temel eğitim değil kimlik yenilemek için de sınavlar yapılmaktadır. Sınav ücretlerini ödeyerek bu sınavlara katılım sağlayabilirsiniz. Örneğin 25 Haziran’da yapılacak olan sınava katılım sağlayarak başarısız olduğunuzda 20 Ekim’de yapılacak olan sınava katılım hakkınız bulunmaktadır. Asıl kural başarısız olduğunuz son sınavdan sonra yapılacak olan 4 sınavın herhangi birinden geçer puan almanızdır. Sınavlarda başarı gösterdikten sonra randevu olarak kimlik başvurusu yapabilirsiniz. Kimliğiniz hakkınızda yapılan güvenlik soruşturması olumlu olursa basılarak tarafınıza teslim edilecektir.

özel güvenlik haberleri olarak güncel tarafsız haberler ve son dakika ogg haberlerini sizlere sunmaya devam edeceğiz

özel güvenlik

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here