Ögg Bilgi

Özel Güvenlik Sertifikası Nasıl Alınır ?

Özel Güvenlik Sertifikası Nasıl Alınır ?

Özel güvenlik mesleği ülkemizde en çok rağbet gören meslekler arasındadır. Açılmış olan kurslara katılım sağlayarak yeni bir meslek edinmenin avantajlarından siz de yararlanabilirsiniz. Şayet özel güvenlik görevlisi olmak istiyorsanız mesleğe dair ön araştırma yapmanız ve özel güvenlik sertifikası nasıl alınır, kurslarda ne tür eğitimler verilir, sertifika almak için gerekli şartlar nelerdir, sertifika nasıl özel güvenlik görevlisi kimliğine çevrilir gibi temel sorulara da cevap aramanız gerekir.

Sertifika sahibi olabilmek için ilk olarak bir kursa katılım sağlamak gerekir. Kurs tercihi oldukça önemlidir. İçişleri Bakanlığı faaliyet izin belgesi olan kurslara katılım sağlamalısınız. Kurslar silahlı ve silahsız güvenlik görevlisi olarak ikiye ayrılmaktadır. Kayıt yaptırmadan evvel hangi sertifikayı talep ettiğiniz yetkililer tarafından sizlere sorulacaktır.

Silahlı ve silahsız güvenlik görevlisi

arasındaki tek fark alınan silah eğitimleridir. Silahsız ve silahlı güvenlik görevlileri 100 saatlik temel eğitimleri aldıktan sonra silahlı özel güvenlik görevlisi adaylarına 20 saat de silah bilgisi ve atış eğitimleri verilmektedir.  güvenlik sertifikası nasıl alınır sorusu bu aşamada sorulmalıdır. Kurslara katılan adaylar sertifika sahibi olurlar. Sertifika onayı ise kurum tarafından yapılmaktadır.

Katılmış olduğunuz eğitime göre sertifika verilir. Sertifika kursa katıldığınızı gösteren bir belgedir. Ancak işe başlamanız için yeterli değildir. Özel güvenlik iş ilanları araması yaptığınızda kimlikli özel güvenlik personelinin istihdam edileceğine dair bir bilgiye rastlamışsınız. Yani sizin de sertifikanızı kimlik belgesine çevirmeniz gerekecektir. Özel güvenlik sertifikası nasıl alınır sorusunu cevapladıktan sonra sıra geliyor ögg kimlik belgesine.

Özel Güvenlik Daire Başkanlığı tarafından her yıl 6 kez ÖGG sınavı adı verilen sınavlar düzenlenmektedir. Bu sınavlara girerek 60 puan alan adaylar özel güvenlik kimlik kartı sahibi olmaya hak kazanırlar. Kimlik başvurunuzun ardından hakkınızda güvenlik soruşturması başlatılır. Şayet güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanırsa kimlik başvurunuz kabul edilir.

Özetle sertifika özel güvenlik görevlisi olabilmek için sadece ilk adımdır. Sertifika alan adaylar sınava girmeye hak kazanır. Sınavda başarı gösteren adaylara da kimlik belgeleri ulaştırılır. Kimlik belgesi alındıktan sonra özel güvenlik iş ilanlarına başvuru yapabilirsiniz.

özel güvenlik

özel güvenlik haber


Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: