Özel Güvenlik Şartları

0
169

Özel Güvenlik Şartları

Özel güvenlik görevlisi olmak isteyen kişiler öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak zorundadırlar. Daha sonra ise devletten onay almış özel güvenlik görevlisi kurslarına başvuru yaparak sertifika almaları gerekmektedir. Bu kursa başvuru yapabilmek için ise belirli şartları taşıyor olmanız gerekmektedir. Sertifika alan kişiler ise Özel Güvenlik Dairesi Başkanlığı tarafından her yıl 6 kez yapılan sınavlardan birinde 60 puan ve üzeri alarak başarılı olmak zorundadırlar. Sınavda başarılı olan adaylara özel güvenlik kimlik kartı verilmektedir. Bu kimlik kartına sahip olan kişiler ise özel güvenlik görevlisi olarak çalışmaya başlayabilirler. Kısacası özel güvenlik şartları konusunda ilk yapılması gereken işlem herhangi bir kursa kayıt yaptırmaktır.

Özel güvenlik görevlisi olmak isteyen kişiler illerinde bulunan onaylı güvenlik kurslarına şu şartları yerine getirerek başvuru yapabilirler;

  • Silahlı özel güvenlik olmak isteyen kişiler lise mezunu ve 21 yaşını tamamlamış olmalıdır.
  • Bayanlarda en az 160 cm boy, erkek adaylarda ise en az 165 cm boy istenmektedir.
  • Silahsız özel güvenlik görevlisi olmak isteyen adaylar ortaokul mezunu ve 18 yaşını tamamlamış olmalıdırlar.
  • Sağlık raporları bulunmalıdır.
  • Kamu haklarından mahrum edilmiş olmamalıdırlar.
  • En önemlisi ise kişi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalıdır.

Bu özel güvenlik şartları maddelerine uyan her bir birey onaylı kurslara katılabilmektedir. Kurslarda silahlı özel güvenlik olmak isteyen adaylara 120 saatlik, silahsız özel güvenlik olmak isteyen adaylara da 100 saatlik eğitim verilmektedir. Eğitimler sonucunda başarı olan adaylara özel güvenlik görevlisi sertifikası verilmektedir.

Özel Güvenlik Sınavları

Yukarıda belirttiğimiz gibi özel güvenlik sertifikası alan adaylar başkanlık tarafından yapılacak olan sınava katılmak ve başarılı olmak zorundadırlar. Çünkü kurslardan alınan sertifika tek başına özel güvenlik olarak çalışmanız için yeterli değildir. Alınan sertifika sizlerin yapılacak sınavlara katılabilmenizi sağlar. Yapılan sınavlar sonucunda başarılı olmanız halinde özel güvenlik kimlik kartını alarak çalışma fırsatını bulabilirsiniz.

Özel güvenlik şartları hususunda belirtilmesi gereken bir diğer konu da güvenlik kimlik kartlarının yenilenmesi gerektiğidir. Kimlik kartlarının kullanma süresi sona erdiğinde tekrar kurslara kayıt yaptırmak, 50 saatlik eğitim almak ve sonunda başarılı olarak kimlik kartınızı yenilemeye hak kazanmak zorundasınızdır.

Özel Güvenlik Haber

özel güvenlik

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here