Ögg Haber

Özel Güvenlik Nasıl Olunur ?

Özel Güvenlik Nasıl Olunur? Son yılların en çok talep gören meslekleri arasında özel güvenlik görevlisi gelmektedir. İstihdam alanlarının çok geniş olması ve belirli bir meblağ ödeyerek yeni bir meslek sahibi olunması bakımından önemlidir. Peki özel güvenlik nasıl olunur? Özel güvenlik görevlisi olmak için hangi aşamalardan geçmek gerekmektedir?

Özel güvenlik görevlisi olarak istihdam edilebilmek için ilinizde faaliyet izin belgesi ile faaliyet gösteren kurslara katılım sağlamak gerekmektedir. Bu kurslar ücretlidir. Kurs ücretleri illere göre değişiklik göstermektedir. Kurslar 100 saat sürmektedir. Silahlı ve silahsız güvenlik görevlileri bu temel eğitimleri ortak olarak alırlar. Kurs bitiminde adaylara özel güvenlik sertifikası verilmektedir. 5188 sayılı kanuna göre kursa katılan adayların aşağıdaki şartları taşıması gerekmektedir;

  • C. vatandaşı olmak
  • 18 yaşını tamamlamış olmak
  • En az ortaokul mezunu olmak
  • Kamu haklarından yasaklı olmamak
  • Rüşvet, uyuşturucu ticareti, fuhuş gibi suçlardan hüküm giymemek
  • Alınan sağlık kurulu raporunda görevini yapmasına engel teşkil edecek zihinsel ya da fiziksel engeli bulunmamak

 Özel güvenlik nasıl olunur

diye merak edenler için belirtmek gerekiyor ki sadece sertifika sahibi olmak sizi meslek sahibi yapmaz.

Sertifika aldıktan sonra yapılan ÖGG sınavlarına katılım sağlamanız gerekmektedir. Sınavlara katılan adayların 100 puan üzerinden 60 puan alması gerekir. 60 ve daha az puan alan adayların yapılacak diğer sınavlara katılım hakkı bulunmaktadır. Ancak ilk sınavda başarı gösterenler kimlik belgesi almaya hak kazanır.

Kimlik almak için öncelikle gerekli evraklar ile birlikte Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Daire Başkanlığı’na başvurmak gerekiyor. Randevu alarak evraklarınızı teslim etmeniz durumunda arşiv araştırması ve güvenlik soruşturması aşamasına geçilecektir. Özel güvenlik nasıl olunur sorusunun asıl cevabı bu noktada geçerlidir. Güvenlik soruşturmasından da başarı ile geçen adaylar kimlik başvurusunda bulunabilir. Daire Başkanlığı basılan kimlikleri internet sitesi üzerinden yaptığı duyuru sonrası PTT’ye teslim eder.

PTT ise kimlikleri özel güvenlik görevlisi adaylarının adreslerine teslim eder. Özel güvenlik kimlik kartlarının geçerlilik süresi 5 yıldır. 5 yılın sonunda adayların kimlik yenileme eğitimlerine katılması ve daha sonra sınavlara katılım sağlaması gerekmektedir.

özel güvenlik


Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: