Özel güvenlik hakları

0
163

Özel güvenlik hakları yıllardır sektör içinde konuşulan konulardan bir tanesi olarak bilinen konulardan bir tanesidir.

Türkiye’de yakın zamanda en büyük sektör olan özel güvenlik sektörü çalışanları haklarını alamadıkları ve şirketler tarafından devamlı mağdur edildiklerinde şikayetçi oldukları bilinmektedir. Neredeyse her özel güvenlik görevlisi işten ayrılırken kıdem, ihbar fazla mesai gibi haklarını mahkemeye yoluyla almak zorunda kalıyor. Çalışma şartlarının zorluğu ve yaptığı iş bakımından sıkıntı ve zor bir meslek olan güvenlik sektörü çalışanları en çok fazla mesai yaptıkları ve bunun karşılığını alamadıkları veya çok az aldıkları iddiası ile firma değişikliğine gidiyor, haklarını alamadıkları için firma değişikliğine gitmek isteyen sektör çalışanları birde iş akdini fesih ederken kıdem, ihbar, fazla mesai alacaklarını alamayınca yıllarca mahkemelerinde hak aramak için uğraştıkları bilinmektedir.

Özel güvenlik hakları

Anadolu ve doğu bölgelerinde yani kırsal kesimlerde çalışan özel güvenlik görevlileri ise metropol şehirlerde çalışan güvenlik görevlileri kadar şanslı olmadıkları bilinmekte, metropol (büyük şehir) şehirlerdeki personelin iş bulma potansiyeli daha çok olurken, kırsal şehirlerde çalışan personelden daha fazla olması dolayısı ile haksızlıklara veya ekstra iş yapıldığı zaman iş yerinden ayrılıp yeni bir iş bulma olası olurken, kırsal kesimde iş potansiyeli olmadığından dolayı güvenlik görevlilerine ekstra iş yaptirilsada, mesai ücreti az ödensede ses çıkaramamaktadır.

Özel güvenlik hakları geçmişten günümüze çalışanları temsil ediyor

Uzun süre sektörde çalışan güvenlik görevlileri sektörden ayrılıp yeni bir sektöre geçmek için fırsat kollasa da, ilerleyen yaş nedeni ile mecburiyetten sektörde çalışmak zorunda kaldığını iddia ediyor. Özel Güvenlik kanunu olarak bilinen 5188 sayılı kanun gereği çalışması gerekli olan ve ekstra bir işte çalıştırılmaması gerekirken yukarda belirttiğimiz gibi çoğu zaman ekstra işlerde çalıştırılmaktadırlar,Özel güvenlik hakları
Gerek sosyal medyada gerekse haber kanallarında bu konuya rastlanmaktadır, araba yıkama, park bahçe temizliği ve gibi ekstra işlerde yaptırılan özel güvenlik görevlileri ülkemizin ekonomik sıkıntıları ve iş bulamama gibi nedenlerden dolayı çoğu kez yapmak zorunda bırakılıyor.

Özel güvenlik hakları sektörün en önemli konusu

en çok rastlanan bir diğer sıkıntı ise eksik eleman ile proje döndürülmeye çalışılması ve devamlı mesai yapmak zorunda kalan güvenlik görevlileri bu konudan muzdarip, bunun emellerine sıkça rastlamamız mümkün olduğu görülmektedir, örnek vermek gerekirse düşük ücret ile firmaların aldığı projelerde eleman eksikliği genelde olduğu bilinmektedir, eleman bulamayan firmalar projede çalışan personele devamlı mesai yaptırarak nöbet eksikliğini gidermeye çalışmaktadır, genel olarak 2+2+2 çalışan işçi birde mesaiye geldiğinden dolayı, sosyal hayatı zora girerken, iş hayati da sıkıntıya girdiği görülmekte, devamlı mesai yapan personel iş adaptesini kaybederek performansı düştüğü bilinmekte.
Proje sahiplerinin özel güvenlik personeline devamlı mobbing tarzı davranmaları da personelin motivasyon ve performansını ciddi şekilde etkilemektedir.

Özel güvenlik hakları

Devamlı projede göz önünde bulunan ve her projede ilk göze çarpan özel güvenlik görevlileri olduğu için proje sorumluları tarafından devamlı gözetim altında kalmaktadır, ve en ufak bir yanlısında uyarılma korkusu içinde projelerde çalışan özel güvenlik görevlileri proje sahipleri tarafından adeta asker polis görevi görme istekleri olduğu ve 5188 sayılı kanunu bilmediği halde kendi başlarına ekstra iş yaptırma ve ben size para ödüyorum mantigida sektörde çalışanlar için korkulu bir sıkıntılardan biridir.

Özel güvenlik hakları savunucuları şirketler tarafından sevilmiyor.

Özel Güvenlik Hakları ‘ni alamadıkları dan dolayı sıkıntı çektiği ve 10 15 sene bu sektörde çalışıp başka sektöre geçmek istiyen güvenlik görevlileri ise yaş akdine takıldığında dolayı malesefki sektörde çalışmaya devam ettiği konuşulan en çok konulardan biridir. 5188 sayılı kanunun bir an önce düzenlenmesini ve katı maddeler gelerek özel ve kamuda çalışan özel güvenlik görevlilerinin bir an önce rahatlaması sağlanmasının gerektiğini düşünen, güvenlik görevlileri bir an önce bu konunun gündeme gelmesini bekliyorlar. Özel Güvenlik Sendika ‘larin hiç bir işe yaramadığı ceplerini doldurmak için reklam yapmaktan başka bir işe yaramadığını belirten özel güvenlik görevlileri bu konuyu güvenlik görevlilerinden başkası anlamaz diyerek sendikalara sitem ettikleri bilinmektedir.

Özel Güvenlik Hakları

özel güvenlik

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here