Ögg Bilgi

Özel Güvenlik Hakları 2019

Özel güvenlik görevlisi personeli güvenlik ve asayişin yerine getirilmesinden sorumlu personeldir. 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun kapsamında bu personelde aranan şartlar, yetki ve sorumlulukları ifade edilmiştir.

Ayrıca bazı kanun maddeleri dayanak olarak gösterilerek özel güvenlik hakları da bulunmaktadır. Personelin görevlerini en doğru şekilde ifa etmesi gerektiği gibi aynı zamanda bu haklardan da yararlanmalıdır.

Özel güvenlik mesleği memurluk statüsünde değerlendirilmemelidir. Memurların hak ve yasakları özel güvenlik görevlisi personelinden daha fazladır. Örneğin memurlar siyasi partilerin faaliyetlerine aktif olarak katılamaz ve bu konuda görevleri esnasında görüş beyan edemezler.

Fakat özel güvenlik görevlisinin siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarına katılmasında herhangi bir beis bulunmamaktadır.

5188 sayılı kanunun 23. maddesi de

memur statüsünde olmayan özel güvenlik haklarına bir nevi memur sıfatı yüklemektedir. Özel güvenlik görevlisi personelinin görev alanı olan bir noktada kendisine hakaret edilmesi, yaralama, tehdit gibi olayların olması durumunda karşı taraf memura karşı suç işlemiş gibi ağır cezalar almaktadır. Bu da özel güvenlik hakları arasında sayılabilir.

Diğer bir hak ise aylık ve tazminat olarak değerlendirilebilir. Özel güvenlik görevlisi personeli ciddi bir görevi yerine getirmektedir. Bu görevi esnasında şayet vefat eder ya da yaralanırsa maddi olarak destek verilmektedir. Ancak bu durum bazı şartların yerinde olması dahilinde geçerlidir. Tazminat hesabı ise iş sözleşmesine yer alan aylık dikkate alınarak hesaplanacaktır.

Ayrıca özel güvenlik görevlisi kıyafet yönetmeliği kapsamında olduğu gibi dış görünüşüne özen ve imtina göstermek durumundadır. Fakat kanunda sakal, bıyık ya da dövme gibi konulara değinilmemiştir. Kanunda ibarelerin yer almaması sakal ya da bıyık bırakmak, dövme yaptırmak gibi hususların yasal sınırlamada olmadığı gösterir. Fakat işveren tarafından bu durumlar istenmiyorsa iş sözleşmesi dikkate alınacaktır.

Bu kapsamında özel güvenlik hakları geniş bir yelpazede değildir. Zaten meclise sunulan yasa teklifi de bir hak talebi olarak düşünülebilir. Şayet teklif kabul edilirse özel güvenlik personeli şehit ya da gazi sıfatlarını alabilecek, kamuda kadrolu olarak çalışabilecek ve özlük haklarının çerçevesi genişleyecektir.

özel güvenlik

özel güvenlik haber


Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: