Özel güvenlik görevlisi alımı

0
79

Özel güvenlik görevlisi alımı nasıl olur

Son yıllarda en çok artış gösteren meslek mensuplarından biri özel güvenlik görevlileri. Buna rağmen özel güvenlik görevlilerinin sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Güvenlik ihtiyacı dünya toplumları tarafından her zamankinden çok isteniyor. Bunun nedeni artan düzen ihtiyacı olabileceği gibi dünya üzerinde yaşanan kötü olaylara karşı bir koruma refleksi de olabilmektedir. Türkiye’de son zamanlarda her sene devlet ve özel sektör tarafından güvenlik alımı yapılmaktadır. Eskiden sadece belirli yerlerde bulunan güvenlik görevlileri günümüzde hastane, cafe, banka, hava alanları, otobüs garları, özel kuruluşlar, metro istasyonları, kişisel korumalar olarak bütün her yerde karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle özel güvenlik görevlisi alımı sürekli olarak devam etmektedir. Özel güvenlik görevlileri devlet tarafından yetkileri kullanmaktadır. Bu yetkilerin tüm sınırları yasalar ile net bir şekilde çizilmiştir.

Özel güvenlik görevlisi alımı

Özel güvenlik görevlilerinin 5 yılda bir kimlik kartlarını değiştirmeleri gerekir. Kimlik kartını değiştirmeyen özel güvenlik görevlileri görev sertifikası iptal edilir. Kimlik kartına sahip olmayan güvenlik görevlileri kamu veya özel sektör tarafından istidham edilemez.

Özel Güvenlik Görevlileri Nerelerde Çalışabilir?Özel güvenlik görevlilerinin çalışma yerleri yukarda belirttiğimiz üzere oldukça çoktur. Hastane, banka gibi kuruluşlarda güvenlik görevlisi çalıştırmak zorunludur. Aynı zamanda bazı inşaat alanlarında veya devlet kamu alanlarında güvenlik görevlisi çalıştırmak zorunludur. Sadece zorunlu olan yerler nedeniyle değil özel sektörün güvenlik görevlilerine her alanda ihtiyaç duyması nedeniyle özel güvenlik görevlisi alımı sürekli olmaktadır. Özel güvenlik görevlisi olmak için gerekli şartları yerine getirmek zorunludur. Bu şartları yerine getirmeyen ve şartları yerine eskiden getirmiş olup yenileme gerekliliğini getirilemeyen güvenlik görevlileri herhangi bir güvenlik işinde çalışamaz.

Özel güvenlik şirketleri kişiye özel koruma verebilmektedir. Bu korumalar silahlı veya silahsız olabilir. Silahlı sertifikaya sahip görevliler silahlı koruma yapabilmektedir. Tabii bu görevi yerine getirmek için gerekli ekstra koşulları yerine getirmeleri gerekmektedir.

Özel Güvenlik Görevlisi Alımı Durur Mu?

Özel güvenlik görevlisi alımı

Özel güvenlik görevlisi alımının günümüzde veya yakın tarihte durma ihtimali çok zayıftır. Hatta bu durum için imkansız diyebiliriz. Özel güvenlik görevlisi alımı kamu sektöründe ve özel sektörde çok daha uzun süreler aralıksız olarak sürecektir.

özel güvenlik haber

özel güvenlik

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here