Özel Güvenlik Çalışma Saatleri 2019

0
14
Özel Güvenlik Çalışma Saatleri

Özel Güvenlik Çalışma Saatleri

Birçok insan özel güvenlik olarak çalışma fırsatını yakalamak için kurslara başvurmakta ve gerekli sınavlardan başarı ile çıkmayı hedeflemektedir. Sınavlardan başarı ile ayrılan adaylar özel güvenlik görevlisi kimlik kartına sahip olmakta ve iş hayatına atılmaktadır. Kursa yeni kayıt yaptıracak olan kişiler ya da henüz düşünme aşamasında olan insanlar özel güvenlik görevlilerinin çalışma şartlarını araştırmaktadır. Özellikle de özel güvenlik çalışma saatleri çok fazla araştırılmaktadır. Çünkü insanlar rahat bir çalışma ortamında çalışmak istemektedirler.

Özel güvenlik görevlilerinin iş tanımlarında çalıştıkları bölgedeki candan ve maldan sorumlu olmaları yer almaktadır. Bu kurala bağlı olarak güvenlik görevlileri 24 saat boyunca iş yerlerinde koruma amacıyla hizmet vermektedirler. 24 saatlik çalışma süresi vardiyalı bir şekilde tamamlanmaktadır. Bu nedenle özel güvenlik çalışma şartları belirgin bir standartta olmasa dahi genellikle 8 saatlik bir çalışma süreleri vardır.

İş Kanunu’na Göre Azami Çalışma Süreleri

İş kanununa göre bir insan haftada en fazla 45 saat çalıştırılabilmektedir. Doğal olarak özel güvenlik çalışma saatleri de haftalık en fazla 45 saattir. Bu 45 saatlik süre farklı bir sözleşme ile anlaşmaya bağlanmadığı takdirde standart olarak haftanın her bir çalışma gününe eşit olarak dağıtılmaktadır. Aynı zamanda çalışanlar kesintiye uğramaksızın haftada 24 saatlik dinlenme gününe iş kanuna istinaden hak kazanmışlardır.

İş kanunu çalışma süresini haftalık olarak düzenlerken bazı sınırlayıcı uygulamaları da zorunlu kılmıştır. Buna göre hiçbir işveren çalışanını günde 11 saatten fazla çalıştıramamaktadır. Bir diğer kural ise hiçbir işverenin gece vardiyasındaki çalışanını 7,5 saatin üzerinde çalıştıramayacağını içerir. Bu nedenle özel güvenlik çalışma saatleri de belirtilen bu saatlerin üzerine çıkmamaktadır. Sadece özel güvenlik görevlilerinin gece mesailerinde esnekliğe izin verilmiştir. Çalışma süreleri çalışanın mesai saatleri içerisindeki kullandığı mola süreleri düşülerek hesaplanır. Buna göre gece mesaisi akşam 20.00 da başlayan bir kişinin 30 dakikalık molası da hesaba katılarak mesai son buluşu sabah 04.00 belirlenmek zorundadır.

Bütün bunların sonunda şu sonuca ulaşılabilir. Özel güvenlik görevlileri de tıpkı diğer işçiler gibi belirtilen saat aralıklarında çalıştırılabilirler. Ancak koruma yükümlülükleri nedeniyle gece mesaileri diğer işçiler gibi 7,5 saat ile sınırlandırılmak zorunda değildir. Gece mesaileri de 11 saate kadar çıkabilmektedir.

Özel Güvenlik Çalışma Saatleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here