Özel Güvenlik Bıyık Bırakabilir Mi ?

0
113

Özel Güvenlik Bıyık Bırakabilir Mi ?

Özel güvenlik personeli kamu ve özel sektörde istihdam edilirken 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun dikkate alınmaktadır. Bu kanunda özel güvenlik görevlisi personelinde aranan şartlar, personelin görev ve yetki alanı belirtilmiştir. Kanunda bıyık sorusuna ilişkin herhangi bir detay bulunmamaktadır.

Özel güvenlik görevlisi

olarak istihdam edilmek isteyen personeller bu sorunun cevabını merak etmektedir. Ayrıca sakal ve dövme konusu da çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bu konuda kanunda açık bir ibare bulunmadığı ve yasaklar bölümünde özel güvenlik bıyık bırakabilir mi sorusuna ilişkin bir açıklama olmadığından dolayı ögg görevlileri  sakalda bırakır demek yanlış olmayacaktır.

Fakat dikkate alınması gereken başka bir konu var ki o işverendir. Kanuna göre kamu ya da özel sektörde güvenlik görevlisi personel istihdamı için hizmet akdi yapılmaktadır. Kanunun yasak getirmediği bir konuda sözleşme hükümleri bizlere yol gösterici olacaktır.

Şayet işveren

bu konuda sözleşmede açık bir ibare yer alıyorsa sözleşme hükümleri geçerlidir. Şayet sözleşmede özel güvenlik görevlisi sakal bırakamaz, dövme yapamaz şeklinde ibareler yer alıyorsa özel güvenlik personeli bu hizmet akdini onaylayarak istihdam edildiğinden dolayı yer alan maddelere uyma yükümlülüğü de bulunmaktadır. Sözleşme bu şekilde bir yasak getiriyor ise özel güvenlik görevlilerinin her gün işe gelmeden tıraş olmaları gerekir.

Şayet işveren sözleşmeye bu maddeyi ekler ancak personel sözleşmeye uygun davranmazsa işverenin sözleşmeyi feshetme hakkı bulunmaktadır. Özel güvenlik bıyık bırakabilir mi sorusuna kanunda getirilen bir sınırlama olmamasına karşın personelin çalışmış olduğu kurum veya kuruluş tarafından belirlenmiş olan kurallara uyma zorunluluğu vardır.

Yine sözleşmede açıkça özel güvenlik görevlisi personeli sakal bırakamaz, saç uzatamaz, siyasi partilere üye olamaz şeklinde açıkça konulan yasaklar varsa personelin bu yasaklara uyması şarttır. Kanunda bu konularda getirilmiş sınırlamalar yoktur. Ancak istihdam edildiğiniz sözleşmede yer alan maddeler bağlayıcıdır. Uymadığınız takdirde sözleşme tek taraflı olarak işvereniniz tarafından feshedilebilir. Bu konuda net bilgiyi iş görüşmeleri esnasında alabilirsiniz ya da iş sözleşmenize göz atabilirsiniz.

özel güvenlik haber

özel güvenlik

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here