Ögg Bilgi

Güvenlik Şirketleri

Güvenlik Şirketleri

Özel güvenlik görevlisi olmak ya da özel güvenlik hizmeti almak için başvurduğumuz kurumlar güvenlik şirketleri oluyor. Ülke genelinde mevcut olan şirketler güvenlik hizmeti ile ilgili tüm detaylara ulaşmakta bizlere yardımcı oluyor. Bu sebeple içeriğimizde şirket kuruluşu ve verilen hizmetler ile ilgili bilgilere yer vereceğiz.

Şirket Kuruluşu

Güvenlik artık bir ihtiyaçtır. Suç oranlarının maksimum seviyeye çıkmasıyla birlikte son zamanlarda güvenlik görevlilerine duyulan gereksinim de hat safhaya yükselmiştir. Bu amaçla kurulan şirketlerin ve yetiştirilen ÖGG personelinin elbette ki polisler kadar geniş yetki alanları bulunmamaktadır. Otorite sahibi olmasalar da sadece görev alanları dahilinde kendilerine çizilen görev ve sorumluluklar bulunmaktadır.

Özel Güvenlik konusu 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun kapsamındadır. Şirketler Türk Ticaret Kanunu ile kurulurlar. Asıl amaçları ise şahıslara ya da farklı kurum ve kuruluşlara talepleri doğrultusunda güvenlik hizmeti vermektir. Ayrıca kurumlar ya da şahıslar taleplerini valiliklere iletirler ve hizmet detayları valilikler tarafından belirlenir. Güvenlik talebi olan şirket bünyesinde birim kurulabileceği gibi dışarıdan takviye de alınabilir.

Kurulan şirketlerin hizmet verebilmesi için Bakanlık nezdinde onaylanması gerekmektedir. Bakanlık onayı alabilmek için ise şirket hisselerinin açılan kişi adına olması ve faaliyet alanının güvenlik hizmeti olarak seçilmesi gerekmektedir. Ayrıca şirketi yöneten şahısta da bazı nitelikler aranır. Şayet şirkette çalışan sayısı 10 kişiden azsa yönetici lise mezunu olabilir. Ancak sayı 10’dan fazlaysa yöneticinin lisans mezunu olması şartı aranır. Ayrıca sicil durumunuz da incelenecektir. Yapılan incelemeler sonrasında güvenlik şirketleri açılmasına mani bir durum olmaması halinde faaliyet izni verilecektir.

Aşağıdaki adımları takip ederek kuruluş gerçekleştirebilirsiniz;

 • Faaliyet gösteren bir şirketten gerekli eğitimler alınmalıdır. Özellikle silah ve cop kullanımı ile ilgili bilgi almak, bu konuda kendinizi geliştirmek, açılmış olan kurslara ve seminerlere katılım sağlamak yarar sağlayacaktır. Ayrıca bu konuda tecrübenizin olması işinizi kolaylaştıracaktır.
 • Kurduğunuz işletmenin faaliyete başlayabilmesi için İç İşleri Bakanlığı’ndan gerekli izinlerin alınması gerekir.
 • Güvenlik hizmeti almak ya da bu hizmeti vermek isteyen kişilerin sabıkalarında sıkıntı olmaması gerekir. Bu sebeple sabıka kayıtları üzerinde detaylı bir inceleme yapmanız gerekecektir.
 • Kendinize bir merkez binası belirleyin. Bu merkez binasında, şirketinizde çalışmak isteyen şahısların başvurularını kabul edin. Ayrıca bu alan kursiyerlerinizin başvurularına da imkan tanısın.
 • Diğer adım ise kesinlikle silah ruhsatı almaktır. Çünkü silahlı ve silahsız güvenlik görevlisi olmak üzere iki hizmet bulunmaktadır. Şayet güvenlik şirketleri faaliyet alınanda silahlı güvenlik görevlisi yetiştirmek de olacaksa çalışacak olan personelin de silah taşıma ruhsatına sahip olması gerekir.
 • Çalıştırmayı düşündüğünüz personel ile görüşün. Gerekli eğitimleri verin ve kesinlikle sabıka konusuna özen gösterin.
 • İşletmenizde gerekli olan eğitimleri verebileceğiniz gibi bünyenizde çalışan personel ile de talep eden firmalara hizmet vermeniz gerekir. Bu anlamda güvenlik hizmeti talep eden firmalar ile görüşün. İhalelere katılım sağlayın.

Şayet şirketi kuran bir tüzel kişi ise, kurucunun kanunda belirtilen şartları harfiyen taşıması gerekir. Faaliyet izni alabilmesi için ise güvenlik soruşturmasından geçmesi gerekir. Yapılan soruşturma sonrası herhangi bir olumsuz durum söz konusu değilse şirket ruhsat harcı yatırır. Yatırılan harçtan sonra şirket adına faaliyet izninin verildiği bir belge düzenlenir.

Şayet faaliyet izni olmadan işe başlanırsa kurucular hakkında yasal işlem başlatılır. İzin belgesiz faaliyet göstermenin cezası kanunlarda açıkça belirtilmiştir. 3 ay ila 1 yıla kadar hapis istemi ile yargılanmanın yanı sıra beş bin gün de para cezası verilir. Bu cezalardan herhangi birinden hüküm giyen kişi daha sonra bir güvenlik şirketi kuramaz, ya da kurulmuş bir şirketin yöneticisi olamaz.

Faaliyet İzni Almak İçin Gerekli Belgeler

Faaliyet izni almak için aşağıdaki belgeler ile başvuru yapmanız gerekiyor;

 • Ticaret sicil gazetesinin bir örneği
 • Şirket sahiplerinin ve hissedarların T.C. kimlik numaraları
 • Noter tarafından onaylanmış olan imza sirküleri
 • Şirket yöneticisinin eğitim durumunu gösteren belge
 • Şirket hisselerinin şirket hissedarları adına olması
 • Ortaklar kurulundan alınan yetki belgesi
 • Yöneticilere ait güvenlik eğitim belgeleri
 • Şirketin münhasıran koruma ve güvenlik alanlarında kurulduğunu gösteren belge gerekmektedir.

Şirket Kurucularında Aranan Şartlar

Güvenlik şirketleri yöneticilerinde aranan bazı şartlar bulunmaktadır. Şayet bu şartlar taşınmıyorsa en kısa sürede şirket yöneticilerinin değişmesi talep edilecektir.

 1. TC. vatandaşı olması
 2. Sabıkası olmaması
 3. Yapılacak olan güvenlik soruşturmasından başarı ile geçmesi
 4. Lisans mezunu olması (çalışan sayısı 10’dan fazla ise)
 5. Kamu haklarından yasaklı olmaması
 6. Türk Ceza Kanunu kapsamında 1 sene ya da daha fazla süreli olarak hapse mahkum edilse dahi ihaleye fesat karıştırma, kaçakçılık, rüşvet, irtikap, dolandırıcılık, sahtecilik, devlet düzenine ve Anayasaya karşı, fuhuşa teşvik, haksız kazanç gibi suçlardan hüküm giymemiş olmak gerekiyor.

Bu şartlar taşınmıyorsa ilgili bakanlık tarafından yönetici değişmesi, değişmediği taktirde de faaliyet izninin iptal edileceği ile ilgili bir bildirimde bulunulur.

Güvenlik Şirketleri İle Çalışmanın Yararları

Özellikle ozel guvenlik, özel güvenlik haber araştırmalarında bulunduysanız bu sektörün nasıl geniş olduğunu fark etmişsiniz demektir. Bir kere güvenlik ihtiyacı herkesin talep edebileceği bir olgudur. En önemlisi bir ihtiyaçtır. Ayrıca şirketlere başvurarak sertifika almak da yeni bir meslek sahibi olunmasına yardımcı olacaktır. Güvenlik iş ilanlarını incelediyseniz tüm şehirlerde bu noktada bir alım olduğunu söylemek doğru olacaktır. Böylesine geniş imkanlar sunan şirketler ile çalışmak şahıs ve kurumlara da yarar sağlayacaktır.

Şirketler İç İşleri Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet göstermektedir. Bu sebeple personellerin görevlerini yerine getirmemeleri durumunda cezai müeyyide bulunmaktadır. Bu da güvenlik talep eden kurum, kuruluş ya da şahıslara avantaj sağlamaktadır.

Şayet kurumunuz güvenlik şirketleri ile anlaşırsa iş güvenliği, işverenin çalışanına karşı tüm görevlerini çalışmış olduğunuz şirket üstlenmektedir. Bünyenizde çalışmış olan bir personelin uzun süre izin alması durumunda mağduriyet yaşamamanız için şirket tarafından bu boşluk hemen doldurulur. İş veren şahıslar ya da kurumlar acil durumlar için önlem almak durumunda kalmaz. Bu hizmeti belirli bir tutar karşılığında satın almış olur.

Güvenlik görevlisi olan şahısların grev, lokavt gibi eylemlere katılma hakkı bulunmamaktadır. Bu sebeple işveren olarak sıkıntı yaşamazsınız. Ayrıca şirket ile çalışmanız durumunda ödemiş olduğunuz tutarın tamamı vergi kapsamında değerlendirilebilmektedir. Yani vergi konusunda da avantaj sağlamış olursunuz.

Özetle çalışma alanında asayişin sağlanması ve işverenin yükten kurulması amacı ile şirket ile çalışmak önemlidir. Bu hizmetin verilmesinin yanı sıra kursiyerlere de eğitim belgesi veren şirketler ülkemizde çok yaygındır. Her ilde ve hemen hemen her ilçede en az 1 adet firmaya denk gelmek mümkündür. Hizmet belirli bir ücret mukabilinde verilmektedir. Güvenlik görevlileri 5188 sayılı kanun ile kendilerine çizilen sınırlar içerisinde çalışmış oldukları şahıs ya da kuruluşa hizmet verirler. Şirketler güvenlik hizmeti verirken personel yetiştirme anlamında da ciddi görevler üstlenmişlerdir. Yasal statüde kurulan ve faaliyet izni ile çalışmalarını sürdüren güvenilir firmalardan hizmet alabilirsiniz.

özel güvenlik

özel güvenlik haber olarak en güncel bilgiyi sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı