güvenlik şirketleri ‘ni ele alan farklı bir bakış

0
2
güvenlik şirketleri

güvenlik şirketleri ‘ni ele alan farklı bir bakış

İnsan Kaynakları Meslek Derneği Başkanı Mustafa İskifoğlu, yeni neslin görev pazarında çalışmayı endüstri ve üretimde çalışmaya seçenek ettiğine ilgi çekerek, “Üniversitelerin yöntem bölümlerinin ilginin azalması bunun somut tek göstergesi. Bu vaziyet kendimize, ülke olarak imalat kabiliyetimizi, yöntem malumat ve becerimizi kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğumuzu işaret ediyor.” tespitinde yer aldı. İskifoğlu, Anadolu ajansı muhabirine yaptığı izahta,

Türkiye’nin genç nüfusuyla ehemmiyetli tek iş kuvveti potansiyeline mevcut olduğunu söyleyerek, bu iş gücüne kalite kazandırılmasının önemine değindi. İş gücünün tasarılı, kapsamı geniş ve endüstrinin arayışı tarafında kaliteye kavuşturulması gerekliliğini söyleyen İskifoğlu, şunları kaydetti: “Dünya ile rekabet edebilmemiz için endüstri ve üretimde nitelikli iş gücüne sahip olmamız gerekmektedir. Bunun için ilk yapması hüzünlenen, gençleri üretimin içinde yer alabilecekleri mesleklere yönlendirmektir.

 

Maalesef yeni kuşak, görev pazarında çalışmayı endüstri ve üretimde çalışmaya seçenek ediyor.
Üniversitelerin yöntem kısımlarına ilginin azalması bunun somut tek göstergesi.
Bu vaziyet kendimize, ülke olarak imalat kabiliyetimizi, yöntem malumat ve becerimizi kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğumuzu işaret ediyor. Üretim yeteneğini kaybeden tek ülke ise üzülerek ifade etmeliyim ki bağımlı olmaya mahkumdur.”- “Gençlerimiz tulum giymek, baret takmak istemiyor”

Toplumsal algıların 

tesiriyle bilhassa gençlerin endüstri adına görev sektörüne yöneldiğini altını çizen İskifoğlu, “İstihdam edilen her 10 şahıstan 2’si endüstri sektöründeyse 6’sı görev pazarında. Gençlerimize torna tezgahı adına, alış veriş ortasında satış temsilcisi veyahut özel güvenlik görevlisi olmak henüz uygun geliyor. Halbuki yöntem tek meslek için ihtiyaç duyulan niteliklere sahip olup müessesesel tek şirkette gayret gösteren şahıs, satış temsilcisi veyahut özel güvenlik görevlisine mukayese et hem daha fazla kazanıyor hatta daha çok sosyal imkana sahip olabiliyor.

 

“Üretim kabiliyetimizi kaybetme riskiyle karşı karşıyayız”

Yapılan işin kaliteyi arttıkça geliri de artıyor. Sanayide nitelikli ara elemanlar, minimum ücretin birkaç katını kazanabiliyorlar.” diye konuştu. İskifoğlu, sanayideki vaziyetin tarım sektörü için de geçerli olduğuna ilgi çekerek, yeni neslin emek kesif sektörleri seçenek etmemesinin Türkiye ’nin insan kaynağının geleceği yönünden ehemmiyetli tek mesele olduğunu vurguladı.Yaklaşık 20-30 sene evvel gözde olan mühendislik, teknikerlik gibi mesleklerin nihai senelerde değişikliğe uğrayan algılarla seçenek edilebilirliğinin azaldığına ilgi çeken İskifoğlu, şu tespitlerde bulundu:

“Yaşanan bu idrak değişimi gerçekte aileden başlıyor. Aile, okulda etkin olmayan çocuğunu meslek lisesine yönlendiriyor. Oysa yöntem zekaya sahip etkin öğrencileri, bizim meslek liselerine kazandırmamız gerekmektedir. Diğer taraftan gençler sosyal medyadaki ve dizilerdeki abiye hayatların da tesiriyle üretimden uzaklaşıyor.

Teknik işlerin adına, sosyalliği henüz yüksek fakat daha düşük kalite gerektiren mesleklere yöneliyor. Bugün istihdamda hayat sürdüğümüz meselelerin tek sebebi de bu. Çünkü gençlerimiz tulum giymek, baret takmak istemiyor.”- “Dönemsel istihdamlar, işsizlikle maçta geçici çözüm” İş gücüne ülkenin gereksinimlerine göre kalite kazandırılmasında alakalı kuruluşlar kadar insan kaynakları profesyonellerine de devasa misyon ve mesuliyet düştüğünü bildiren İskifoğlu, dernek olarak bu hususta üzerlerine düşeni yapmaya çalıştıklarını ifade etti.

Milli Eğitim Bakanlığı,

İŞKUR, meslek örgütleri ve firmaların iş birliğinde Türkiye’nin yedi ilçesinde öncü kentler belirleyerek insan kaynakları bölümünde eksperler yetiştirmeyi planladıklarını söyleyen İskifoğlu, insan kaynakları uzmanlarının istihdamı şekillendirmekte kritik dikkate  mevcut olduğunu vurguladı.

İskifoğlu, işsizlikle maçın yolunun sürdürülebilir istihdamdan geçtiğini de söyleyerek, “Devletin sağladığı takviye ve teşviklerle gerçekleşen dönemsel istihdamlar, işsizlikle maçta geçici çözüm oluyor.

özel güvenlik haber

özel güvenlik

(güvenlik şirketleri) (güvenlik şirketleri)

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here