Güvenlik Sendikaları

Güvenlik sendikaları nelerdir

Güvenlik sendikaları işçiler lehine kurulmuştur.

Bilindiği üzere özel güvenlik sendika hakları sendikaların kuruluş amaçları içinde, çalışan haklarının kazanımını sağlamaktır. Toplu iş sözleşmeleri ile kazanılmış başlıca hakları şu şekilde sıralayabiliriz: ücret zamları, çocuk yardımları, bayram ve resmi tatil ücretleri, vardiya hakları, doğal afet ve sağlık yardımları, yemek yardımları, yol yardımı, hastalık ve sakatlanmalar, vardiyalar, ulaşım-servis gibi haklardır.

Güvenlik sendikaları

Güvenlik sendikaları hakları nelerdir.

 

Yol Yardımı Hakkı: çalışan yol yardımı hakkını servis olarak almıyor veya alamıyorsa nakit olarak alır.

Ücret Zammı Hakkı : çalışanların özel güvenlik sendika hakları içinde yılda iki kez olmak üzere zam hakkı mevcuttur. Toplam %8 olarak kabul edilmiştir.

Evlilik Yardımı Hakkı: çalışan evlilik için 5 gün izin kullanma hakkına sahiptir.

Fazla Mesai Ücreti: Haftalık 45 saatten fazla çalışan taşeron işçilere İş Kanunu gereği saatlik ücretinin %50 fazlası ödenmesi gerekmektedir.

Bayram, Tatil Mesaisi Ücreti Hakkı: Ulusal bayram ve genel tatil günlerinde  günlük zamlı ücreti üzerinden ilave 2 yevmiye yani toplam 3 yevmiye mesai ücreti ödemesi yapılmaktadır.

Vardiya Zammı Hakkı: gece çalışanların % 10 zam hakkı vardır.

Öğrenim Yardımı Hakkı: öğrenim gören çalışan çocuğu için verilen yardımdır. .

Risk Primi Hakkı: bulaşıcı hastalık riski olan kurumlar ve hastanelerde çalışanlara tanınan haktır.

İkramiye Hakkı: Yılda 2 Kez olmak şartıyla çalışanlara yılda verilmesi kabul edilmiş haklardandır.. İkramiye ücretlendirmesi 5  günlük zamlı ücret üzerinden verilir. Buna göre yılda en fazla 10 günlük zamlı ücret üzerinden ikramiye verilmektedir.

Doğum Hakkı : çalışan eşinin doğum yapması halinde 5 gün ve ücretli, yakın akraba ölümü durumunda da 3 gün izin hakkı vardır. Aynı izin evlat edinme durumunda da geçerli olacaktır

Ünvan Zammı Hakkı: Şoförlük yapan veya operatör olarak çalışana  direksiyon zammı adı ile toplu iş sözleşmesinde zam verilmesi uygun bulunmuştur.

Güvenlik sendikaları ‘nın faydaları

özel güvenlik sektörü günden güne buyumeye devam ederken güvenlik sendikalarının işlevde zorlaştıgı bilinmektedir. Sendikalar başarılarını devam ettirmek için gece gündüz çalışsa da belli bir dönem sonunda onlarında içinden çıkamadıklar sorunlar oldugu bilinmektedir.

Güvenlik sendikaları

Özel güvenlik sendika haklarında yapılan diğer yardımlar ise şu şekildedir; yakacak yardımı, yemek yardımı, hastalık yardımı, bayram yardımı, ölüm yardımı, doğal afet yardımı, yıpranma payı, sorumluluk yardımı gibi haklardır.

özel güvenlik

özel güvenlik haber


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: