Güvenlik görevlisi olmak

0
95

Güvenlik görevlisi nasıl olunur?

Hangi aşamalardan geçmek gerekmektedir? Özel güvenlik görevlisi sınavı nasıl yapılır? ÖGG kimlik kartı nasıl alınır? gibi soruların cevaplarını vermek için hazırlamış olduğumuz bu içerikten detaylı bilgi alabilirsiniz. Güvenlik görevlisi olmak için öncelikle özel güvenlik görevlisi kurslarına katılmanız gerekmektedir. Bu kurslar her ilde bulunmaktadır. Kurs araştırması yaparken öncelikle İçişleri Bakanlığı faaliyet izni olduğuna dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kurslara silahlı ya da silahsız sertifikası için kayıt olursunuz. 100 saatlik eğitimlerin ardından kurslara katılım sağladığınıza dair sertifika alırsınız. Ancak bu sertifika işe giriş için yeterli değildir. Yapılan özel güvenlik görevlisi sınavlarına katılım sağlayarak bu sınavdan başarı ile geçmeniz gerekir. Sınav sonrası adaylar kimlik belgelerinin sahibi olur.

Güvenlik görevlisi olmak için yapılan sınav 100 sorudan oluşmaktadır. Adayların bu sorulardan en az 60 tanesine doğru cevap vermesi gerekmektedir. 60 puandan daha düşük not alanların yapılacak diğer 4 sınava katılma hakkı bulunmaktadır. ÖGG sınavı yılda 6 kez açılmaktadır. Sınav ücretini yatırmak mukabilinde katılım sağlayabilirsiniz.
Sınavlara ilişkin duyurular Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Daire Başkanlığı tarafından yapılmaktadır. Resmi internet sitesi üzerinden duyuruları takip edebilirsiniz. Sınav takvimi, çıkmış sorular ve cevapları ile sınav sonuçlarına ulaşmanız mümkündür.

Güvenlik görevlisi mesleği oldukça zordur. Güvenlik görevlisi olmak için sınav gibi aşamalardan geçtikten sonra kimlik randevusu alarak kimliğinizi bastırmanız gerekir. Bu kimliklerin geçerlilik süresi 5 yıldır. 5 yıl süre tamamlanmadan kimlik yenileme sınavlarına giriş yapmanız gerekir. Şayet aktif olarak iş hayatında bulunuyorsanız bu kimliklerin geçerlilik süresi sona ermeden değiştirmeniz şarttır. Çünkü işveren tarafından iş sözleşmesi tek taraflı olarak feshedilebilir. Bu konuya dikkat etmekte yarar var.

Özel güvenlik görevlisi olduktan sonra sorumluluklarınız ve görevleriniz çerçevesinde davranmalısınız. Özellikle görevleri başında kasıtlı olarak bu görevleri ifa etmeyenler hakkında cezai yaptırımlar olduğunu bilmeniz gerekiyor. Örneğin kolluk kuvvetlerini ilgilendiren bir konuda polis ya da jandarmayı haberdar etmeyenlerin 1 yıl süre ile görevlerine ara verileceği söylenmektedir. Görev bölgeniz dahilinde can ve mal güvenliğini koruyarak giriş çıkışları kontrol etmeniz ise asli görevinizdir.

özel güvenlik

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here