Ögg Bilgi

Güvenlik görevlisi olmak için nereye başvurulur

Güvenlik görevlisi olmak için nereye başvurulur

güvenlik görevlisi olmak isteyen kişilerin sayısı günden güne artmaktadır, ögghaber olarak yaptığımız araştırmalara  göre, Türkiye ’nin son zamanlarda işsizlik sayısının artması ile özel güvenlik olmak isteyen kişilerinde sayısında ciddi şekilde artış olduğu görülmektedir. Yıllarca çeşitli sektörlerde çalışan güvenlik adayları firmaların eleman azaltması ve verilen maaşları yetersiz bulan kişiler özel güvenlik kimlik kartı almak acın araştırma içerisinde girdiği görülmekte.

özel güvenlik görevlisi olma şartları

özel güvenlik görevlisi olarak çalışmak isteyen kişilerin en çok araştırma yaptığı konuların başında ise özel güvenlik görevlisi olma şartları nelerdir konusudur. Özel güvenlik olmak için nereye başvurulur sorusu ile başlayalım: özel güvenlik görevlisi olmak isteyen kursiyerler, Emniyet Genel Müdürlüğü, Özel Güvenlik Şube tarafından denetlenerek, güvenlik personeli olmak için eğitim alması gereken yer olan Özel Güvenlik Eğitim Merkezi ‘ne başvuru yaparak gerekli şartları taşıması sonucunda eğitime tabi tutulmaktadırlar, Belli konularda ögg eğitimi alan kursiyerler, eğitim sonrası ögg sınavı ’na tabi tutulurlar ve sınavdan yaklaşık 15 ile 20 gün sonra özel güvenlik sınav sonuçları ‘nın açıklanmasının ardından 60 ve üzeri puan alan kursiyerler özel güvenlik sertifikası alarak ögg kimlik kartı almaya hak kazanmış sayılırlar. Özel Güvenlik Görevlisi Olma Şartları ise

  1. a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
  2. b) Silahsız olarak görev yapacaklar için en az sekiz yıllık ilköğretim veya ortaokul; Silahlı olarak görev yapacaklar için en az lise veya dengi okul mezunu olmak.
  3. c) 18 yaşını doldurmuş olmak.
  4. d) 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile;

1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak.

2) Affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına ve cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçları, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama, kaçakçılık ve fuhuş suçlarından mahkûm olmamak.

3) Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçlarından dolayı hakkında devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak.”

  1. f) Görevin yapılmasına engel olabilecek vücut ve akıl hastalığı ile engelli bulunmamak.
  2. g) Özel güvenlik temel eğitimini başarıyla tamamlamış olmak.
  3. h) Güvenlik soruşturması olumlu olmak.

özel güvenlik

OGGHABER – güvenlik görevlisi olmak için nereye başvurulur

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı