Güvenlik görevlisi nasıl olunur

0
155

Türkiye’de son yıllarda rağbet gören sektörlerden biri olan özel güvenlik sektörü çok sayıda bünyesinde işsiz kişilere istihdam sağlarken, bir taraftan yeni özel güvenlik kimlik kartı alımına devam ediyor. 2018 yılında yapılan araştırmaya veya emniyet genel müdürlüğü özel güvenlik şube ‘nin istatistiklerine göre Türkiye genelinde 1 milyonu gecen Özel Güvenlik Kimlik Kartına sahip kişinin olduğu açıklanmıştır. çogu ülkenin askeri gücünden fazla sayıya sahip olan özel güvenlik sektörü ülkemizde büyük rantlar arada sebep oluyor. özel güvenlik sektöründe çalışmak isteyen kişiler genelde güvenlik görevlisi nasıl olunur, gibi soruları sektörde çalışan kişilere veya özel güvenlik şirketlerini arayarak bilği sahibi oluyor.

güvenlik görevlisi nasıl olunur ?

güvenlik görevlisi olmak için, güvenlik eğitimi veren şirketler aracılıgı ile silahlı özel güvenlik kimlik kartı almak için lise mezunu olunması gerekmektedir, ortaokul mezunu olan ve güvenlik sertifikası almak isteyenler ise silahsız özel güvenlik kimlik kartı alabilir. silahlı 120 saat silahsız 100 saat egitim alan kişiler, emniyet genel müdürlüğünün aracılıgı ile yapılan özel güvenlik sınavı ‘na tabi tutulurlar ve güvenlik sınavı’ndan 60 puan ve üzeri puan alan kursiyerler özel güvenlik görevlisi olmaya hak kazanmış sayılırlar. sınava girip sınav sonuçlarının acıklanması yaklasık 15 gün kadar sürmektedir ve sınav sonucunda 60 puanın altında dogru yapan kursiyerler 3 gün içerisinde yapılan sınava itiraz ederek, yazılı sınavını tekrar incelemesini isteyebilir.

özel güvenlik görevlisi olmadan herhangi bir yaş sınırı bulunmazken genelde iş veren özel güvenlik şirketleri 20 35 yaş arası güvenlik görevlisi aradığı gerek sosyal medyada, gerekte güvenlik iş ilanı sitelerinde görülmektedir ve cogu güvenlik görevlisi bu konudan muzdariptir. Güvenlik Görevlisi Nasıl Olunur diye araştırma yapan kişiler bu yaş konusunu iyice düşünmeli ve ona göre harcama yapmalıdır. Türkiye’de yaklaşık bir milyona yakın kimlikli özel güvenlik görevlisi oysada bu sayının yaklaşık aktif olarak çalışan sayısı 360 bin civarı olduğu iddia ediliyor. Güvenlik Kimliği alan cogu kırsal kesimlerdeki kişiler hiç çalışmadan yenileme eğitimlerine girenler olduğu bilinmektedir.

özel güvenlik haber sitesi olarak en güncel ve tarafsız güvenlik haberlerini sizlere sunmaya çalışmakta, bazı yandaş ve çıkarcı kişilerin ise sektörden nemalanarak özel güvenlik görevlilerini yanlış ve taraflı olara haberler yaparak yalan yanlış bilgiler vermektedir. değerli okurlarımıza her yapılan veya her gördüğü sektör ile alakalı haberlere inanmamaları tavsiye ederiz.

özel güvenlik

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here