Güvenlik elemanı

0
80

Güvenlik elemanı – Bir işletmenin en önemli paradokslarından bir tanesi asayişin sağlanmasıdır. Güvenlik hizmeti artık işletmelerde zorunlu bir hal almıştır. Giriş çıkışların kontrol edilmesi işletme açısından gerekli olduğu gibi hırsızlık gibi olaylara karşı güvenlik kayıt cihazlarının sürekli olarak kontrolü de gereklidir. Güvenlik elemanı işletmelerin güvenlik ihtiyaçlarının sağlanması amacı ile faaliyet göstermektedir.

İşletmeler güvenlik hususunu tereddütsüz olarak bu personele emanet ederler. Bu sebeple personelin üzerine düşen görevleri eksiksiz bir şekilde yerine getirmesi gerekmektedir. Herhangi bir güvenlik açığı meydana geldiğinde işletmenin de selameti tehlikeye girebilir, can ve mal kaydı meydana gelebilir. Ayrıca yapılan yasal düzenlemeler ile işletmelerde güvenlik elemanı bulundurmak zorunlu bir hal almıştır.

Güvenlik görevlisi personeli tercih ederken işletmelerin itina ile davrandığını görmekteyiz. Özellikle personelin sertifika sahibi ve özel güvenlik kimlik kartı olması zorunlu tutulmaktadır. Personellerde aranan eğitim şartları değişmekle birlikte erkek-kadın personelin kamu ve özel sektörde çalışma imkanı bulunmaktadır. Yayınlanan ilanlarla birlikte adaylardan silahlı sertifika sahibi olması da istenebilir. Silahlı güvenlik görevlisi personeli olarak göreve başlayacak olanların silahlı sertifika veren bir kursa katılmış olması gerekmektedir.

Güvenlik Elemanının Görevleri

Güvenlik personelinin istihdam edilmesi konusunda Valilik makamı yetkilidir. Gerekli önlemlerin hukuk kurallara çerçevesinde alınması amacı ile bu husus önemlidir. Güvenlik elemanı kolluk kuvvetleri kadar geniş yetkiler ile donatılmasa da ivedi önlem alınması gereken durumlarda ellerinden gelen gayreti göstermek durumundadırlar. Ayrıca Türk Ceza Kanunu kapsamında kendilerine verilen özel yetkiler de vardır.

Görev bölgesine girenlerin üstlerini arayabilir. Kimlik sorma yetkisi de bulunmaktadır. Görev alanı içinde unutulan ya da bir süreliğine bırakılan emanetlere sahip çıkar. Ayrıca görev bölgesinde şüpheli bir şahıs varsa bu şahsı arayabilir, kimlik sorabilir. Şüpheli şahsı tutuklayabilir ve tutuklanmak istemezse zor da kullanılabilir.

Ayrıca bölgede var olan güvenlik kayıt cihazlarının çalışıp çalışmadığından da kendileri sorumludur. Emniyeti ilgilendiren bir konuda en kısa sürede görüntüleri teslim etmesi gerekmektedir. Ayrıca Emniyet Müdürlüğü’nü ilgilendiren bir konuda hemen haber vermek durumdadır. Bu görevlerini yerine getirmeyen personel hakkında idari yaptırımlar uygulandığı gibi görevden uzaklaştırma cezası da verilebilir.

özel güvenlik

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here