SON DAKİKA

5188 SAYILI KANUN, ÖZEL GÜVENLİK İZİN

Özel Güvenlik Sınav Süreci

5188 SAYILI KANUN, ÖZEL GÜVENLİK İZİN

Bu haber 13 Nisan 2019 - 21:56 'de eklendi ve 4 views kez görüntülendi.

5188 SAYILI KANUN, ÖZEL GÜVENLİK İZİN

Madde 3 – Kişilerin silahlı eleman doğrulusunda savunması, müessese ve kuruluşlar içeriğinde özel güvenlik ünitesi kurulması ya da güvenlik hizmetinin şirketlere gördürülmesi kalifiye güvenlik komisyonunun hükmü üstüne valilik iznine bağlıdır.

Toplantı, konser, sahne gösterileri gibi etkinliklerde; para ya da kıymetli eşya nakli gibi geçici ya da acil durumlarda, komisyon hükmü aranmaksızın, vali doğrulusunda özel güvenlik müsaadeyi verilebilir.Kişi ve kuruluşların isteği üstüne, savunma ve güvenlik gereksinimi öneme alınarak, güvenlik hizmetinin istihdam edilecek eleman eliyle sağlanmasına, müessese ve kuruluşlar içeriğinde kalifiye güvenlik ünitesi kurulmasına veyahut bu hizmetin güvenlik şirketlerine gördürülmesine destur verilir.

Bir tesis içeriğinde kalifiye güvenlik ünitesi heyetmiş olması, gereksinim duyulduğunda ayrı olarak güvenlik şirketlerine görev gördürülmesine engel değildir. Komisyon, savunma ve güvenlik hizmetini adına getirecek personelin, bulundurulabilecek ya da taşınabilecek silah ve teçhizatın en yüksek sayısını ve kalitesini, ihtiyaç duyulan durumlarda başka fiziki ve aletli güvenlik tedbirlerini belirlemeye yetkilidir…

5188 sayılı özel güvenlik maddelerinde eksik ve acık cok olduğundan dolayı şirketler ve kamu kurumlarında çalışan özel güvenlik görevlilerinin mağduriyetlerine malesef ki çare bulunamamaktadır. 5188 sayılı kanunun güvenlik sendikaları ve stklar tarafından desteklenerek düzenlenmesi gerekmektedir.

özel güvenlik haber (ogg haber)